Zadzwoń do nas!
O nas
Laboratorium Dozymetrii Indywidualnej i Środowiskowej, posiadające akredytację Polskiego Centrum Akredytacji nr AB 1317 jest złożone z Sekcji:
- Kontroli Dawek, którą stanowi laboratorium badawcze zajmujące się pomiarami dawek indywidualnych i środowiskowych,
- Testów Specjalistycznych RTG, którą stanowi laboratorium badawcze zajmujące się testami specjalistycznymi urządzeń radiologicznych i urządzeń pomocniczych, zgodnie z wymaganiami załączników nr 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2022 r. w sprawie testów eksploatacyjnych urządzeń radiologicznych i urządzeń pomocniczych (Dz.U. 2022, poz. 2759).
Laboratorium Dozymetrii Indywidualnej i Środowiskowej działa jako laboratorium stacjonarne (Sekcja Kontroli Dawek) i przewoźne (Sekcja Testów Specjalistycznych RTG).
Laboratorium Dozymetrii Indywidualnej i Środowiskowej zostało wyodrębnione z Zakładu Fizyki Radiacyjnej i Dozymetrii (dawniej Samodzielnej Pracowni Ochrony Przed Promieniowaniem) będącej częścią składową Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie na mocy Zarządzenia Nr 6/2002 Dyrektora Naczelnego IFJ PAN z dnia 28.01.2002 r. jako jednostka podległa Dyrektorowi Naczelnemu IFJ PAN.
Zgodnie ze Statutem Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie odpowiedzialność prawną za działalność Laboratorium Dozymetrii Indywidualnej i Środowiskowej ponosi Dyrektor Naczelny IFJ PAN.
Laboratorium Dozymetrii Indywidualnej i Środowiskowej wykonuje badania spełniając wymagania klienta, wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 i Polskiego Centrum Akredytacji oraz postępując zgodnie z przepisami prawa.
Laboratorium Dozymetrii Indywidualnej i Środowiskowej - Sekcja Kontroli Dawek oferuje, jako badania akredytowane pomiary dawek metodą dozymetrii termoluminescencyjnej (TLD):
- Dawki indywidualne (gamma i rtg) na:
- całe ciało - pomiar indywidualnego równoważnika dawki Hp(10) w mSv,
- skórę dłoni - pomiar indywidualnego równoważnika dawki Hp(0,07) w mSv,
- soczewki oczu - pomiar indywidualnego równoważnika dawki Hp(3) w mSv
- Dawki indywidualne (neutrony) - pomiar indywidualnego równoważnika dawki Hp(10) w mSv,
- Kontrola środowiska (gamma i rtg) - pomiar kermy w powietrzu Ka w mGy lub przestrzennego równoważnika dawki H*(10) w mSv.
Sekcja Kontroli Dawek wyposażona jest w profesjonalne czytniki termoluminescencyjne RADOS RE 2000 dla dawkomierzy TL (TL Reader) składających się z kart dozymetrycznych i detektorów TL, piece anilacyjne oraz niezbędny sprzęt pomocniczy do szybkich odczytów indywidualnych i środowiskowych.
Laboratorium Dozymetrii Indywidualnej i Środowiskowej - Sekcja Kontroli Dawek oferuje, jako badania akredytowane pomiary dawek metodą dozymetrii optoluminescencyjnej (OSL):
- Dawki indywidualne (gamma i rtg) na:
- całe ciało - pomiar indywidualnego równoważnika dawki Hp(10) w mSv.
Sekcja Kontroli Dawek wyposażona jest w czytnik optoluminescencyjny BeOSL Reader oraz wymazywacz BeOSL Eraser firmy DOSImetrics, służący do przygotowywania dawkomierzy OSL do pomiaru. Indywidualny dawkomierz OSL (OSL-22) zawiera 2 detektory z tlenku berylu (BeO) umieszczone na karcie dozymetrycznej z kodem kreskowym, zamkniętej w plastikowej, szczelnej obudowie.
Laboratorium Dozymetrii Indywidualnej i Środowiskowej - Sekcja Testów Specjalistycznych RTG oferuje, jako badania akredytowane testy specjalistyczne urządzeń radiologicznych i urządzeń pomocniczych stosowanych w:
- radiografii ogólnej analogowej,
- radiografii ogólnej cyfrowej,
- stomatologii - aparaty do zdjęć pantomograficznych oraz cefalometrii analogowej,
- stomatologii - aparaty do zdjęć pantomograficznych oraz cefalometrii cyfrowej,
- stomatologii - aparaty do zdjęć wewnątrzustnych,
- fluoroskopii,
- mammografii analogowej,
- mammografii cyfrowej,
- tomografii komputerowej,
- stomatologicznej tomografii komputerowej wiązki stożkowej,
oraz monitorów stosowanych do wyświetlania obrazów medycznych.
Sekcja Testów Specjalistycznych RTG wyposażona jest w mierniki uniwersalne wraz z detektorami, fantomy równoważne standardowemu pacjentowi, fantomy do pomiaru wielkości ognisk lampy RTG, fantomy do kontroli jakości w radiografii ogólnej, fluoroskopii, mammografii oraz tomografii komputerowej.
Sekcja Testów Specjalistycznych RTG działa w oparciu o wytyczne zawarte w załącznikach nr 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2022 r. w sprawie testów eksploatacyjnych urządzeń radiologicznych i urządzeń pomocniczych (Dz.U. 2022, poz. 2759).
Laboratorium Dozymetrii Indywidualnej i Środowiskowej od października 2017 roku jest członkiem rzeczywistym Klubu Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB, zarejestrowanym pod numerem 1017.